SNOOKER sekce, minulost - současnost - budoucnost
Ptejte se, mi odpovíme, dontrebic@dontrebic.cz
Pošlete nám vzkaz.
Napsali o nás. Měli jsme štěstí a podařilo se nám dostat informaci o třebíčském Snooker klubu a jeho činnosti do Třebíčských novin. 15 700 výtisků, to je slušná reklama...
Český snooker před 14 ti lety.
Tady je trocha statistiky:
2005 - 2006 30 hráčů, breaky 67
2006 -2007 44 hráčů, breaky 46
2007 - 2008 117 hráčů, breaky 50
2008 - 2009 nedohledána statistika hráčů, 52 break
2009 - 2010 138 hráčů, break 64
2010 - 2011 58 hráčů, break 64
2011 - 2012 182 hráčů, break 107
2012 - 2013 25 hráčů, break 84
2013 - 2014 151 hráčů, break 96
2014 - 2015 150 hráčů, break 96, přidává se Třebíč - Arenia snooker academy
2015 - 2016 136 hráčů, break 56
Využil jsem data ze stránek ČMBS. Breaky většinou z MČR. Nemusím mít vše správně, takže to berte jako orientační pohled.
Co mne na první pohled zarazilo?
Že je špatně vedená statistika platí po celou existenci do dnes. Že jsem nenašel žádný zásadní sportovní úspěch největšího kritika sportovní úrovně Filipa Domoráda. Breaky dokázalo zvednout jen pár historicky nejlepších hráčů. Snooker byla jen Praha a Brno. Později se přidává Třebíč a Napajedla. Brno odpadlo. Důvody znají v Brně. Stále snooker hrají. Zavřeli se bohužel jen pro sebe. Největší zvláštností je putování Jána Chrena z Prahy přes Brno a Třebíč zpět do Prahy.
Vzhledem k výsledkové statistice je škoda že neexistuje nějaký souhrn. Kéž by se našel mezi námi nějaký fanatik na čísla, který to zpracuje.
A ještě jeden poznatek.
Zadal jsem si ve vyhledávači odkaz Úspěchy Českého snookeru.
Moc mně toho nevylezlo. Jen článek od sázkové společnosti Bet obsahoval tuto větu
Nejvíce snookerových hráčů má určitě Anglie, Skotsko nebo Wales. Právě z těchto zemí pochází také ti nejlepší snookeroví hráči, doplňují je také Číňané, Irové, Severní Irové nebo Australan. Snooker se hraje i v Česku, žádný profesionální hráč však u nás není.
Tím přímo narážím na nesmyslný požadavek na dělení hráčů, vypsaný na sociální síti.
Ještě mně teď napadlo že bych možná měl vyměnit nadpis za nový. Třeba Zpráva o Českém snookeru historie - současnost...
Luděk Ondračka
Snooker CZ a dění na sociálních sítích.
Proč je snooker v takovém stavu?
Všem křiklounům 2 - co chceme řešit ....
Všem křiklounům.
Kluby a ČMBS - snookerová sekce...
Měl jsem několik diskuzí jak s funkcionáři ČMBS, tak i zástupci klubů. Zažil jsem toho už celkem dost. Není zapotřebí velkého hledání ke zjištění, že mezi kluby a vedením je obrovská propast. Kluby říkají nechte nás být, mi po Vás nic nechceme. To tedy znamená, že jsou spokojeni se současnou situací, dokonce mně to i někteří přímo potvrdili.
Co je ČMBS:
Malý sportovní svaz sdružující kulečníkové sporty. Je rozdělen na tři sekce a zajišťuje organizování soutěží až po výstup do reprezentace. Zároveň je hlavním partnerem pro zahraničí.
Zajišťuje matriku, kontakt se státními orgány. Svojí činností může zajistit finanční příjmy pro svaz ať už formou dotací, případně hospodářskou činností.
Kluby?
Jsou nyní dva typy. Pouze klubové, pouze komerční, někdy se prolínají. Jejich největším problémem je hráčská základna. Hlavně ty pouze klubové příliš nepřispívají k popularitě kulečníkového sportu. Jsou uzavřené a nevyvíjí v tomto směru až na vyjímky žádnou speciální aktivitu. Ty komerční svojí činností zajišťují stabilnější života schopnost. Snaží se aby byly co nejvíce vidět, zatím jsou hodně slabé z hlediska výkonnosti v soutěžích.
Takže kde máme hlavní problémy?
Aféra s poplatky za hráče:
Svaz musí vykazovat činnost vůči orgánům, které mohou přispět dotacemi. Hlavním ukazatelem je členská základna. Ve všech sportech se nyní snaží vyčistit matriku od neaktivních členů. Samotné dotace ve své podstatě mají podpořit právě ty aktivní.
Jediná možnost je, přes systém poplatku za hráče, znát reálnou základnu v rámci roku.
Svaz nám nic nedává:
A požádali jste si někdy o něco?
Takže kde máme problémy? Všude. Kluby musí začít aktivně vyvíjet činnost. Jejich vedení si musí uvědomit, že oni jsou ČMBS. Volení funkcionáři jsou ve funkcích pro to, aby řešili podněty klubů, dohlíželi na dodržování schválených zásad. Kluby zároveň musí plnit své povinnosti v rámci účetnictví (daňová přiznání, účetní uzávěrky). Kluby se v rámci možností musí otevřít veřejnosti. Chcete mládež? To jim musíte něco nabídnout? Pro ně to musí být IN. Nesnáším anglické výrazy v češtině, ale tak to je! Není pak samozřejmě jednoduché skloubit soutěžní činnost s komerční. Není, bohužel když se nějaký klub chlubí že má desítky členů a je v rámci ČMBS obrovský, tak to není pravda. Pro svaz má 5 aktivních členů, takže patří do většiny pidi klubů. Já mám ve svých provozovnách stovky členů, pro svaz jen 7. Nejsme tudíž vyjímkou.
Abych to neházel jen na kluby. ČMBS a sekce?
Naprosto nefunkční. Jsou přímým zrcadlem klubů. Tady se to musí uchopit a začít spolupracovat. Jeden hodně naštvaný kulečníkář po mně vyletěl s tím, že tito lidé to budou dělat zadarmo? Tak jsem mu odpověděl, že ano. Systém nemá peníze právě z těch důvodů o kterých píši. Tak budou dělat zadarmo. Neviděl jsem na schůzi snookerové sekce, že by kdokoliv z nových členů ucházejících se o místo ve výboru, mluvil o odměně za svoji práci. Bylo by skvělé, kdyby jsme si mohli dovolit profesionální servis. Pro mně osobně je funkční snookerová sekce předpokladem ke zvýšení popularity snookeru v ČR. Pak je jen na klubech, jestli to dokáží komerčně využít.
Ondračka Luděk
Tento článek je mým osobním shrnutím současné situace. Není mojí snahou Vám velet jak máte pracovat ani se nesnažím někoho konkrétního kritizovat. Je třicet let po revoluci, tak pojďme uchopit tento krásný sport a ukažme jej všem. Budu rád když mně napíšete co si o tom myslíte a pokuď budete chtít, Váš názor zde zveřejním.