SNOOKER sekce, minulost - současnost - budoucnost

Ptejte se, mi odpovíme, dontrebic@dontrebic.cz

Pošlete nám vzkaz.

Proč je snooker v takovém stavu?

Nevím. Asi by na to měli odpovědět ti co jsou v něm od začátku. Jenže... Na stránkách info snooker, jsem se nechal vtáhnout do diskuze s jedním z těch starších bývalých snookeristů. Zmatenost jeho názorů naznačuje jeden z problémů. V diskuzích na těchto stránkách se objevují i další, kteří se chlubí jak snooker opustili protože v takovéto organizci nechtějí být. Předpokládám že nejsou stejní jako Filip Domorád, protože pokud ano, tak je dobře že ve snookeru nejsou. Neznám je, netroufám si toto posoudit. Oni kritizují vše co v nynějším snookeru je a podle všeho vždy bylo. Tak tomu nerozumím. Když jich je tolik jak říkají, tak proč s tím nic neudělali. Já taky kritizuji současné vedení snookeru. Kritizuji konkrétní osoby stejně jako systém. Pokoušíme se s tím v klubu i něco udělat.
Nijak zvlášť se nám to nedaří. Valná hromada ukázala nepochopení naší snahy. Vedení snookeru zůstává prozatím ve stejných kolejích. Díky snooker klubu Třebíč alespoň nastavujeme zrcadlo jak si to představujeme. Turnaje u nás fungují. Střídají se naše turnaje s turnaji ČMBS. Máme i díky ČMBS hernu, která nabízí úplně vše co si může hráč přát. Celou naši práci podporují sponzoři za což jim touto cestou děkuji. Máme deset hráčů, kteří si postupně tuto hru ošahávají. Za dva roky činnosti včetně době v covidu se nemáme zač stydět. Tímto odpovídám všem kritikům jak Snooker klubu Třebíč, tak naší herny i mně samotného. Jestli to děláme mi špatně tak pak nechápu co vlastně chcete.
Ondračka Luděk, 
předseda Snooker klubu Třebíč 

Všem křiklounům 2 - co chceme řešit .... 

Trošku špatný nadpis. Co vlastně můžeme řešit je lepší.
Zkusím vyjmenovat největší problémy snookeru v ČR:
- neexistující vedení
- žádný herní systém
- nedodržování základních předpisů ve všech oblastech
Tak jenom tato témata nám stačí tak na 20 hodin...
Luděk

Všem křiklounům.

V určitých periodách vznikne na různých platformách diskuze o Českém snookeru. Nekončící diskuze přiživovaná různými nesmysly a zbytečnou snahou něco tím vyřešit. Navrhuji to zkusit posunout. Pokud máte zájem doopravdy něco řešit, musíte tomu i něco obětovat. Doma u PC to nevyřešíte. Nabízím tedy dvě možnosti:
1 / přijeďte 27.11.2021 na DON do Třebíče. Od 19:00 uspořádám na salonku kulatý stůl těch co mají ve snookeru své zájmy. Překonejte své ega a pojďte konečně něco řešit.
2/ zveřejním Vaše názory bez úprav na této stránce. Není tak úplně na ráně jako na face booku a tak je o trošku soukromější.
Myslím si že je to slušnější verze diskuze. nevím však jestli to něco zásadního přinese.
Luděk 

Kluby a ČMBS - snookerová sekce...

Měl jsem několik diskuzí jak s funkcionáři ČMBS, tak i zástupci klubů. Zažil jsem toho už celkem dost. Není zapotřebí velkého hledání ke zjištění, že mezi kluby a vedením je obrovská propast. Kluby říkají nechte nás být, mi po Vás nic nechceme. To tedy znamená, že jsou spokojeni se současnou situací, dokonce mně to i někteří přímo potvrdili.

Co je ČMBS:

Malý sportovní svaz sdružující kulečníkové sporty. Je rozdělen na tři sekce a zajišťuje organizování soutěží až po výstup do reprezentace. Zároveň je hlavním partnerem pro zahraničí.

Zajišťuje matriku, kontakt se státními orgány. Svojí činností může zajistit finanční příjmy pro svaz ať už formou dotací, případně hospodářskou činností.

Kluby?

Jsou nyní dva typy. Pouze klubové, pouze komerční, někdy se prolínají. Jejich největším problémem je hráčská základna. Hlavně ty pouze klubové příliš nepřispívají k popularitě kulečníkového sportu. Jsou uzavřené a nevyvíjí v tomto směru až na vyjímky žádnou speciální aktivitu. Ty komerční svojí činností zajišťují stabilnější života schopnost. Snaží se aby byly co nejvíce vidět, zatím jsou hodně slabé z hlediska výkonnosti v soutěžích.

Takže kde máme hlavní problémy?

Aféra s poplatky za hráče:

Svaz musí vykazovat činnost vůči orgánům, které mohou přispět dotacemi. Hlavním ukazatelem je členská základna. Ve všech sportech se nyní snaží vyčistit matriku od neaktivních členů. Samotné dotace ve své podstatě mají podpořit právě ty aktivní.

Jediná možnost je, přes systém poplatku za hráče, znát reálnou základnu v rámci roku. 

Svaz nám nic nedává: 

A požádali jste si někdy o něco?

Takže kde máme problémy? Všude. Kluby musí začít aktivně vyvíjet činnost. Jejich vedení si musí uvědomit, že oni jsou ČMBS. Volení funkcionáři jsou ve funkcích pro to, aby řešili podněty klubů, dohlíželi na dodržování schválených zásad. Kluby zároveň musí plnit své povinnosti v rámci účetnictví (daňová přiznání, účetní uzávěrky). Kluby se v rámci možností musí otevřít veřejnosti. Chcete mládež? To jim musíte něco nabídnout? Pro ně to musí být IN. Nesnáším anglické výrazy v češtině, ale tak to je! Není pak samozřejmě jednoduché skloubit soutěžní činnost s komerční. Není, bohužel když se nějaký klub chlubí že má desítky členů a je v rámci ČMBS obrovský, tak to není pravda. Pro svaz má 5 aktivních členů, takže patří do většiny pidi klubů. Já mám ve svých provozovnách stovky členů, pro svaz jen 7. Nejsme tudíž vyjímkou.

Abych to neházel jen na kluby. ČMBS a sekce?

Naprosto nefunkční. Jsou přímým zrcadlem klubů. Tady se to musí uchopit a začít spolupracovat. Jeden hodně naštvaný kulečníkář po mně vyletěl s tím, že tito lidé to budou dělat zadarmo? Tak jsem mu odpověděl, že ano. Systém nemá peníze právě z těch důvodů o kterých píši. Tak budou dělat zadarmo. Neviděl jsem na schůzi snookerové sekce, že by kdokoliv z nových členů ucházejících se o místo ve výboru, mluvil o odměně za svoji práci. Bylo by skvělé, kdyby jsme si mohli dovolit profesionální servis. Pro mně osobně je funkční snookerová sekce předpokladem ke zvýšení popularity snookeru v  ČR. Pak je jen na klubech, jestli to dokáží komerčně využít.

Ondračka Luděk

Tento článek je mým osobním shrnutím současné situace. Není mojí snahou Vám velet jak máte pracovat ani se nesnažím někoho konkrétního kritizovat. Je třicet let po revoluci, tak pojďme uchopit tento krásný sport a ukažme jej všem. Budu rád když mně napíšete co si o tom myslíte a pokuď budete chtít, Váš názor zde zveřejním.