SNOOKER sekce, dění v roce 2022

Ptejte se, mi odpovíme, dontrebic@dontrebic.cz, své dotazy pošlete na kohokoliv z výboru, zkusíme dodat odpověď

Odsouhlasené změny VVS v roce 2022

7.8.2022
- je zrušeno omezení náběhu pro turnaje Challenger. Tím se stává tento turnaj otevřeným pro všechny hráče. Bodové ohodnocení do žebříčku zůstává na stávající úrovni
- do turnajů ČST budou při losu nasazováni hráči z TOP 10 žebříčku, ostatní náhodně
- do VVS bude kooptován Tomáš BejčekPohyb na stránkách sekce. 25.7.2022

Malými krůčky začínáme oživovat stránky sekce. Posílejte mně aktuální věci z Vašich klubů a pokud to bude možné, zveřejníme je.
Luděk Ondračka

Stav k 24.7.2022

Stále probíhá diskuze o tom jak by se mělo fungovat. Odlišné názory na práci staré části výboru s částí novou zdržují. Bohužel to asi jinak nejde. Snad se výbor dostane brzy k nějaké vzájemné spolupráci.
Byl jsem včera na turnaji v Přerově. Zdejší tři stoly umožňují hráčům velké přestávky a tak i čas k diskuzi. Hráče zajímá jak to bude letos s MČR. Přerovský klub by rád uvítal pomoc v oblasti tréninků. Je hodně otázek ze strany klubů, tak se snad brzy dočkají i odpovědí ze strany vvs.
Pokud máte jakékoliv dotazy, mně můžete psát na dontrebic@dontrebic.cz

Luděk Ondračka


Informace z výboru sekce 1 - stav k 19.7.2022

Tak jak jsme na tom. Prozatím nijak. Stará část výboru nechce přistoupit na můj návrh stanovení programu sekce a rozdělení činností na jednotlivé členy výboru. Dan Kubeš prozatím mlčí. Mají problémy s hernou a tak chápu že je výbor pro něj teď na vedlejší koleji. 
Za měsíc se vlastně nic nestalo. Já kritizuji že na stránkách sekce nejsou žádné aktuální informace a to je tak vše.
Duvidíme. Doufám že Vám brzy přinesu lepší zprávy.

Valná hromada sekce 12.6.2022

Dne 12.6.2022 se konala valná hromada ČMBS a valná hromada sekce snooker.

Ze strany snooker klubů se z různých příčin projevil nezájem o dění v sekci.Valné hromady se tak zúčastnili Tomáš Kejla, Jan Chvátal, Luděk Ondračka, Tomáš Blažek a Dan Kubeš. Starý výbor nepředložil žádné podklady které jim zadávají stanovy. Ostatně toho ani za své funkční období moc neudělal takže proč by se s nějakou statistikou namáhal.

Jednání se tak dostalo do patové situace. Klasická situace o armádě bez vojska a vedení. Mělo to tedy znamenat konec snooker sekce? To se mně v principu nelíbilo a tak jsem navrhl aby v novém výboru byli zúčastněni ti co přijeli. Jako jediní projevili zájem o budoucnost snookeru. Tak jsme se i domluvili. Výbor tedy vznikl. O prezidenta sekce projevil zájem opět Tomáš Kejla a nikdo nebyl proti. nebylo to jednoduché okamžitě se rozhodnout. Navíc se tak dal dohromady výbor, který neměl vůbec tušení když na valnou hromadu jel že se jím stane.Tomáš Kejla navrhl aby se do září noví členové seznámili s dokumentací sekce. S tím se nový výbor rozešel.

Luděk Ondračka

Napsali o nás. Měli jsme štěstí a podařilo se nám dostat informaci o třebíčském Snooker klubu a jeho činnosti do Třebíčských novin. 15 700 výtisků, to je slušná reklama...


Český snooker před 14 ti lety.

Na sociální síti jsem se dočetl že je na čase Český snooker vrátit na úroveň před 14 ti lety. Nemám tušení co to znamená. Na Donu máme dva stoly od roku 2008. Jen matně si pamatuji že existovaly nějaké stránky Českého snookeru. Vzhledem k tomu že jsme v tu dobu v Třebíči neřešili žádné soutěžení, nesledoval jsem toto období. Zajímalo by mne co vlastně bylo v té době tak skvělé. Fungovalo vedení, soutěže? Může mně někdo z pamětníků napsat jak to bylo? Já mám jen kusé zprávy od Domoráda, Chrena, Náhlíka ale nezdá se mně že by to bylo nějaké lepší než teď. V současnosti vím že v hlavním dění Českého snookeru se objevuje jen pár jmen (Kejla, Hustin, Chvátal, Chren, Ondračka, Tamimi a chvílemi i Rendla). Z toho Hustin a Ondračka hlavně jako organizátoři hlavních turnajů, Chvátal za rozhodčí a Chren, Rendla, Tamimi spíše jako oponentura společně s Hustinem a Ondračkou proti praktikám současného vedení snookeru, završeného Tomášem Kejlou.


Tady je trocha statistiky:

2005 - 2006   30 hráčů, breaky 67

2006 -2007  44 hráčů, breaky 46

2007 - 2008  117 hráčů, breaky 50

2008 - 2009 nedohledána statistika hráčů, 52 break

2009 - 2010 138 hráčů, break 64

2010 - 2011  58 hráčů, break 64

2011 -  2012  182 hráčů, break 107

2012 - 2013 25 hráčů, break 84

2013 - 2014 151 hráčů, break 96

2014 - 2015 150 hráčů, break 96, přidává se Třebíč - Arenia snooker academy

2015 - 2016 136 hráčů, break 56

Využil jsem data ze stránek ČMBS. Breaky většinou z MČR. Nemusím mít vše správně, takže to berte jako orientační pohled.

Co mne na první pohled zarazilo?

Že je špatně vedená statistika platí po celou existenci do dnes. Že jsem nenašel žádný zásadní sportovní úspěch největšího kritika sportovní úrovně Filipa Domoráda. Breaky dokázalo zvednout jen pár historicky nejlepších hráčů. Snooker byla jen Praha a Brno. Později se přidává Třebíč a Napajedla. Brno odpadlo. Důvody znají v Brně. Stále snooker hrají. Zavřeli se bohužel jen pro sebe. Největší zvláštností je putování Jána Chrena z Prahy přes Brno a Třebíč zpět do Prahy. 

Vzhledem k výsledkové statistice je škoda že neexistuje nějaký souhrn. Kéž by se našel mezi námi nějaký fanatik na čísla, který to zpracuje.

A ještě jeden poznatek.

Zadal jsem si ve vyhledávači odkaz Úspěchy Českého snookeru.

Moc mně toho nevylezlo. Jen článek od sázkové společnosti Bet obsahoval tuto větu

Nejvíce snookerových hráčů má určitě Anglie, Skotsko nebo Wales. Právě z těchto zemí pochází také ti nejlepší snookeroví hráči, doplňují je také Číňané, Irové, Severní Irové nebo Australan. Snooker se hraje i v Česku, žádný profesionální hráč však u nás není. 

Tím přímo narážím na nesmyslný požadavek na dělení hráčů, vypsaný na sociální síti. 

Ještě mně teď napadlo že bych možná měl vyměnit nadpis za nový. Třeba Zpráva o Českém snookeru historie - současnost...

Luděk Ondračka


Snooker CZ a dění na sociálních sítích.

Je to taková móda. Neumím si poradit se situací, cítím se ukřivděný tak si postěžuji na sociálních sítích. To samo o sobě nemusí být špatné. Sice ukazuji na svoji slabost. Není však žádnou hanbou se k tomu přiznat. Horší je když se skrývám za anonymitou. Stejně tak když řeším stále totéž několik let i když mně většina diskutujících vysvětluje že je možná chyba spíše na straně stěžující si. Nechci tady rozebírat lidské povahy a proč tomu tak je. Ostatně bych to ani nedokázal. Chci spíše ukázat na ten poslední dobou stále se opakující problém. Je hodně lidí kteří chtějí změnit dění v Českém snookeru. Mají různý zájem. Bohužel většina z nich o tom jen mluví, Dokonce nejsou účastníci organizace. Tak to je úplný nesmysl. Na těchto stránkách jsem popsal hodně problémů které Český snooker má. Je možné že některé i špatně. Rozhodně se však za svůj názor nestydím a tak se všude podepíši. Je úsměvné když se někteří odvolávají na to jak super byl snooker kdysi. No já jsem to nezažil. Mrazí mne z toho v zádech. Já jsem zažil socializmus a slyšel jsem pár názorů o tom jak to tehdy bylo vlastně fajn.... No, doufám že moje přirovnání nesedí...
Luděk Ondračka

Proč je snooker v takovém stavu?

Nevím. Asi by na to měli odpovědět ti co jsou v něm od začátku. Jenže... Na stránkách info snooker, jsem se nechal vtáhnout do diskuze s jedním z těch starších bývalých snookeristů. Zmatenost jeho názorů naznačuje jeden z problémů. V diskuzích na těchto stránkách se objevují i další, kteří se chlubí jak snooker opustili protože v takovéto organizci nechtějí být. Předpokládám že nejsou stejní jako Filip Domorád, protože pokud ano, tak je dobře že ve snookeru nejsou. Neznám je, netroufám si toto posoudit. Oni kritizují vše co v nynějším snookeru je a podle všeho vždy bylo. Tak tomu nerozumím. Když jich je tolik jak říkají, tak proč s tím nic neudělali. Já taky kritizuji současné vedení snookeru. Kritizuji konkrétní osoby stejně jako systém. Pokoušíme se s tím v klubu i něco udělat.
Nijak zvlášť se nám to nedaří. Valná hromada ukázala nepochopení naší snahy. Vedení snookeru zůstává prozatím ve stejných kolejích. Díky snooker klubu Třebíč alespoň nastavujeme zrcadlo jak si to představujeme. Turnaje u nás fungují. Střídají se naše turnaje s turnaji ČMBS. Máme i díky ČMBS hernu, která nabízí úplně vše co si může hráč přát. Celou naši práci podporují sponzoři za což jim touto cestou děkuji. Máme deset hráčů, kteří si postupně tuto hru ošahávají. Za dva roky činnosti včetně době v covidu se nemáme zač stydět. Tímto odpovídám všem kritikům jak Snooker klubu Třebíč, tak naší herny i mně samotného. Jestli to děláme mi špatně tak pak nechápu co vlastně chcete.
Ondračka Luděk, 
předseda Snooker klubu Třebíč 

Všem křiklounům 2 - co chceme řešit .... 

Trošku špatný nadpis. Co vlastně můžeme řešit je lepší.
Zkusím vyjmenovat největší problémy snookeru v ČR:
- neexistující vedení
- žádný herní systém
- nedodržování základních předpisů ve všech oblastech
Tak jenom tato témata nám stačí tak na 20 hodin...
Luděk

Všem křiklounům.

V určitých periodách vznikne na různých platformách diskuze o Českém snookeru. Nekončící diskuze přiživovaná různými nesmysly a zbytečnou snahou něco tím vyřešit. Navrhuji to zkusit posunout. Pokud máte zájem doopravdy něco řešit, musíte tomu i něco obětovat. Doma u PC to nevyřešíte. Nabízím tedy dvě možnosti:
1 / přijeďte 27.11.2021 na DON do Třebíče. Od 19:00 uspořádám na salonku kulatý stůl těch co mají ve snookeru své zájmy. Překonejte své ega a pojďte konečně něco řešit.
2/ zveřejním Vaše názory bez úprav na této stránce. Není tak úplně na ráně jako na face booku a tak je o trošku soukromější.
Myslím si že je to slušnější verze diskuze. nevím však jestli to něco zásadního přinese.
Luděk 

Kluby a ČMBS - snookerová sekce...

Měl jsem několik diskuzí jak s funkcionáři ČMBS, tak i zástupci klubů. Zažil jsem toho už celkem dost. Není zapotřebí velkého hledání ke zjištění, že mezi kluby a vedením je obrovská propast. Kluby říkají nechte nás být, mi po Vás nic nechceme. To tedy znamená, že jsou spokojeni se současnou situací, dokonce mně to i někteří přímo potvrdili.

Co je ČMBS:

Malý sportovní svaz sdružující kulečníkové sporty. Je rozdělen na tři sekce a zajišťuje organizování soutěží až po výstup do reprezentace. Zároveň je hlavním partnerem pro zahraničí.

Zajišťuje matriku, kontakt se státními orgány. Svojí činností může zajistit finanční příjmy pro svaz ať už formou dotací, případně hospodářskou činností.

Kluby?

Jsou nyní dva typy. Pouze klubové, pouze komerční, někdy se prolínají. Jejich největším problémem je hráčská základna. Hlavně ty pouze klubové příliš nepřispívají k popularitě kulečníkového sportu. Jsou uzavřené a nevyvíjí v tomto směru až na vyjímky žádnou speciální aktivitu. Ty komerční svojí činností zajišťují stabilnější života schopnost. Snaží se aby byly co nejvíce vidět, zatím jsou hodně slabé z hlediska výkonnosti v soutěžích.

Takže kde máme hlavní problémy?

Aféra s poplatky za hráče:

Svaz musí vykazovat činnost vůči orgánům, které mohou přispět dotacemi. Hlavním ukazatelem je členská základna. Ve všech sportech se nyní snaží vyčistit matriku od neaktivních členů. Samotné dotace ve své podstatě mají podpořit právě ty aktivní.

Jediná možnost je, přes systém poplatku za hráče, znát reálnou základnu v rámci roku. 

Svaz nám nic nedává: 

A požádali jste si někdy o něco?

Takže kde máme problémy? Všude. Kluby musí začít aktivně vyvíjet činnost. Jejich vedení si musí uvědomit, že oni jsou ČMBS. Volení funkcionáři jsou ve funkcích pro to, aby řešili podněty klubů, dohlíželi na dodržování schválených zásad. Kluby zároveň musí plnit své povinnosti v rámci účetnictví (daňová přiznání, účetní uzávěrky). Kluby se v rámci možností musí otevřít veřejnosti. Chcete mládež? To jim musíte něco nabídnout? Pro ně to musí být IN. Nesnáším anglické výrazy v češtině, ale tak to je! Není pak samozřejmě jednoduché skloubit soutěžní činnost s komerční. Není, bohužel když se nějaký klub chlubí že má desítky členů a je v rámci ČMBS obrovský, tak to není pravda. Pro svaz má 5 aktivních členů, takže patří do většiny pidi klubů. Já mám ve svých provozovnách stovky členů, pro svaz jen 7. Nejsme tudíž vyjímkou.

Abych to neházel jen na kluby. ČMBS a sekce?

Naprosto nefunkční. Jsou přímým zrcadlem klubů. Tady se to musí uchopit a začít spolupracovat. Jeden hodně naštvaný kulečníkář po mně vyletěl s tím, že tito lidé to budou dělat zadarmo? Tak jsem mu odpověděl, že ano. Systém nemá peníze právě z těch důvodů o kterých píši. Tak budou dělat zadarmo. Neviděl jsem na schůzi snookerové sekce, že by kdokoliv z nových členů ucházejících se o místo ve výboru, mluvil o odměně za svoji práci. Bylo by skvělé, kdyby jsme si mohli dovolit profesionální servis. Pro mně osobně je funkční snookerová sekce předpokladem ke zvýšení popularity snookeru v  ČR. Pak je jen na klubech, jestli to dokáží komerčně využít.

Ondračka Luděk

Tento článek je mým osobním shrnutím současné situace. Není mojí snahou Vám velet jak máte pracovat ani se nesnažím někoho konkrétního kritizovat. Je třicet let po revoluci, tak pojďme uchopit tento krásný sport a ukažme jej všem. Budu rád když mně napíšete co si o tom myslíte a pokuď budete chtít, Váš názor zde zveřejním.