Snooker sekce

Kritika je jednoduchá, tvůrčí činnost je náročnější, s kolektivem je to jednodušší

Ahoj, všichni ze snookeru. Budu rád, když se aktivně zúčastníte se mnou ve snaze změnit současný stav. Nemusíte se mnou souhlasit. Rád zveřejním Vaše případné připomínky. Jediné co nezveřejním je osobní napadání a věci odporující slušnosti. Díky, Luděk

Úvod:

Není normální aby se na klubových stránkách popisovalo dění celého systému, v tomto případě ČMBS a snookerové sekce. Nemám z toho žádnou radost, stojí mne to spoustu času, částečně i financí. Dění v kulečníkových sportech bohužel ustrnulo na úrovní devadesátých let a to je pro mne nepřijatelné. Vytvořili jsme v Třebíči snookerovou hernu (stadión), kde chceme pořádat nejen svoji vlastní činnost, zároveň chceme umožnit všem hráčům z ČR a v budoucnosti i z Evropy možnost konfrontace při turnajích (pokud tedy přežijeme současnou krizi, viz vyjádření J.M.Hustina v souvislosti s hernou v Napajedlech). ČMBS je nyní rozdělena na tři sekce o které se starají tři výbory v čele s placenými funkcionáři. To by mohlo být ve své podstatě správné. Jenže není. Podívejme se na výkladní skříň ČMBS a to jsou oficiální stránky. Nehodlám zde řešit sekce karambol a půl. Náš oddíl zde zatím nepůsobí a tak se zaměřuji na ČMBS a snooker sekci. K datu 17.11.2020 nefungují již standardně stránky snooker sekce a na stránkách ČMBS je nejaktuálnější informace k datu 14.5.2020.

Upozorňuji na skutečnost že máme v naší oblasti dva placené funkcionáře a stránky, ten jediný informační kanál nefunguje. Proč jej tedy máme. Zrušme je a ušetříme.

Myslím si že je na čase změnit celý systém tak aby se mohl kulečníkový sport rozvíjet. Hlavní překážka je v tom že těch problémů je strašně moc. Tím základním je nezájem členské základny a k tomu se zaměřím v dalším pokračování.

Luděk Ondračka 17.11.2020


17.4.2021

Novinky v Českém snookeru?

Neděje se nic. Když se podíváme na stránky ostatních sekcí, tak stejně je na tom karambol. V poolu je reakce na stránkách v lednu a tak je názorně vidět jak sekce fungují. Ve snookeru jsou dva problémy. Výbor nejen že nefunguje, ale já tvrdím že i neexistuje. No a ti co fungovat chtějí  nemají ke stránkám přístup. Bohužel tak jsme s našimi stránkami jediní aktivní. Je to velká škoda. Postupně se mohla rozvinout diskuze co dál s Českým snookerem. Mohlo být vyřešeno vše co nás pálí. Nefunkční vedení, organizace soutěží, finance. To je vlastně celý systém. Nechtíc se nám podařilo rozlousknout záhadu v umístění Royal snookeru napajedla v Lanškrouně. To jsou takové drobnosti.To hlavní řešení se stále posouvá do ztracena a až se situace s covidem rozvolní, tak bude co? Teď ztrácíme čas který můžeme i na dálku snookeru věnovat. Teď ten čas máme. Pak už to bude horší...

L.Ondračka

Valná hromada nyní:

Je to možné za těchto podmínek:

1. je povoleno cestování za účelem účasti na zasedání VH,
2. všichni účastníci VH jsou povinni mít po celou dobu účasti na VH nasazenou chirurgickou roušku, nebo respirátor s označení min. FFP2,
3. rozestupy mezi jednotlivými účastníky VH musí být alespoň 2 metry,
4. každý účastník musí mít negativní test na covid-19, přičemž postačí test antigenní, který však nesmí být starší, než tři dny
5. vzhledem k tomu, že je VH volební, počet účastníků VH není omezen.

Tak toto umožňuje nyní legislativa. Není tedy načase s tím hnout?

16.2.2021 L.Ondračka

Výzva výboru sekce snooker a všech klubů v ČR.

Vyzývám tímto výbor snooker sekce a jmenovitě jediný jeho funkční článek Tomáše Kejlu aby začali alespoň něco dělat. Jako první navrhuji dání do pořádku stav členské základny a klubů. Právě teď je na tuto práci ideální čas. 
Zároveň vyzývám všechny kluby aby se k této výzvě připojili.
Ondračka Luděk

Aktuální děj v snooker sekci 2021

Je 18.1.2021 a nic se neděje. Vedení se nijak neprojevuje, což opět ukazuje jak je nefunkční. Podíval jsem se pro zajímavost na ostatní sekce. Karambol je na tom úplně stejně. Pool zřetelně funguje. Dávají dohromady členskou základnu. Ideální období na vyčištění kancelářské práce. Ve snooker sekci tedy budeme nadále čekat, bohužel nevím proč...

2021

Dnes je 20.12.2020 a český snooker asi neexistuje. Výbor ve složení Kejla, Chvátal, Horní, Šlehofr mlčí. Tedy ne úplně. Tomáš napsal na stránky malinký odkaz že se soutěže pro rok 2020 ruší. No, to je asi pro všechny překvapení. Za chvíli začíná rok 2021. V normální funkční společnosti jsou již dávno nachystány plány co bude dál. Bohužel nejsme součástí funkční společnosti. Z velké části nese vinu právě výbor. Z té menší samotná členská základna.
O nefunkčnosti výboru jsem toho napsal už doopravdy hodně. Jak sami vidíte, nikdo z nich k tomu nemá žádné připomínky. Vím že vše si na těchto stránkách čtou. Zřetelně je jim to jedno a mně psaní o něčem co je už dávno mrtvé nedává smysl. Bylo zapotřebí alespoň trochu ukázat na to nejviditelnější. Schválně píši na nejviditelnější a ne nejhorší. Chci se zabývat budoucností. Rok 2020 je pro mne minulost.
A budoucnost?
Zábleskem změn byla přípravná skupina vzniklá ne zmanipulované Valné hromadě. Ta se později rozpadla, protože členové nedokázali pochopit že pokud se nezvolí nový výbor, nelze nic řešit.
Přesto pár věcí tam nebylo úplně blbejch. Bohužel nemám žádné oficiální písemné údaje, takže musím vše tahat z paměti.
Soutěže.
Věnoval se tomu Dan Kohout. 
V novém systému se vše v podstatě spojuje. Challengeři sehrají první část turnaje mezi sebou. První čtyři mají právo, nikoliv povinnost, zúčastnit se druhé části turnaje. V té jsou automaticky zařazeni Silver a Gold, nyní již jedna skupina. Tato myšlenka mně celkem vyhovuje. Jak se podle toho bude řešit žebříček a další věci, to vůbec nemám tušení. Napsal jsem Danovi, tak mně třeba k tomu napíše více podrobností.
Komunikace
Zaid a Jakub.
Tady jsem moc nepochopil co vlastně řešili. Trochu se věnovali odměnám z turnajů a hlavně informacím. Uvidíme co mně k tomu napíší.
Finance
Tak to padlo na mně. Po komunikaci s Tomášem i gen. sekretářem, jsem získal jakž takž nějaký přehled. Je v tom slušně řečeno mírný zmatek. Sekce některé věci řeší každá po svém Do toho nesmyslné rozdělení financí v ČMBS. Pak ne zrovna správné využívání financí v sekci. Je to divočina.
V článku Snooker kluby jsem popsal reakci klubů na finance.
Rozhodčí
To bylo nejtrapnější. Problém Kotyza - Chvátal rozmetal veškeré dění. Nechtíc jsem se do toho namotal i já, takže tohle radši pominu.

To je tak alespoň z mých informací vše. Celá přípravná skupina ukázala že se vše dá nějak řešit. Bohužel zatím je to jen ten slabý záblesk.
Takže co dál?
Pokud nezačneme spolu komunikovat, bude vše tak jak je. V nedávné  historii i nyní je okolo nás spousta případů z kterých se můžeme poučit. Pokud však budeme mlčet, nezasloužíme si lepší snooker. Do dění se musí vložit kluby. Pokud máte zájem napište, pokud ne, mlčte dál.
20.12.20 Ondračka Luděk 

Stránky sekce

Jsou v hrozném stavu. Nikdo se o ně nestará, nemají žádnou koncepci a jen tak někdo se na ně nedostane. Příklad? 

Jsem jmenovaný regionálním ředitelem pro naši oblast, nemohu však na stránky nic zadat, poněvadž za rok a půl nedokázal výbor zajistit přístupy. Jak jsem nyní rád že jsem kdysi cestou na schůzku do Prahy za účelem jednání o novém vedení snooker sekce založil stránky PROSNOOKER.CZ.  Cesta mně stále 1000. Stránky stojí sice 4 000 za rok, ale vy máte možnost získat nejen informace o třebíčském oddíle, ale i o turnajích v Třebíči. Nyní i o dění vlastně nedění v snooker sekci. Takže co jsem vlastně chtěl zdůraznit? Informace o turnajích u nás si najdete prozatím jen u nás. Na stránkách snooker sekce se objeví informace jen těch vyvolených, (viz turnaj 19.12.2020) což je dost směšné...Ne, ne. To je smutné...

Takže co s tím? Zaid mně kdysi řekl že se mu na mně líbí že dokáží kritizovat ale rovnou také přijít s řešením. Takže řešení?

Klubové turnaje nemají na stránkách sekce co dělat. Je dobré že se objeví v kalendáři, zbytek ať si kluby řeší sami. Má to jen výhody. Kluby libovolně zpropagují svojí činnost. Nikdo se nemůže vymlouvat že má menší nebo větší prostor.

11.12.2020 Ondračka Luděk

 

Soutěže...

Když jsme začali před lety pronikat do snookerových soutěží, bylo turnajů velice málo. Několikrát jsem byl v Praze, kde většinou po třech zápasech pro mne turnaj skončil a jelo se domů. Po té co ve spolupráci s Arenií vznikla možnost začít s turnaji v Třebíči, situace se začala měnit. Bohužel Honza Chren čekal až nějaké turnaje v Třebíči vyhlásí ČMBS a konzervativně se držel jen turnaje Arénie. To bylo v rámci roku hodně málo. Nelíbilo se mně to a tak vznikl DON 20. Turnaj, který měl být možností hlavně zahrát si pro slabší hráče. V Napajedlích Hustin otevřel hernu a vznikl první problém. Termíny turnajů si začaly kolidovat. Kalendář snooker sekce byl naprosto nepředvítatelný. Výbor sekce neměl žádnou pevnou kostru turnajů. Začal vznikat slušný zmatek. V loňském roce přišla změna. Bez konzultace s kluby se začal realizovat nový hrací systém. Turnaje rozdělené do tří výkonnostních skupin byly velice zajímavé pro skupinu Challenger. Horší to už bylo v Silveru a katastrofou se stal Gold. Přesto to byl krok vpřed. Zmatek do kalendáře vnesla oblíbená dvojice Hustin - Chren. Vyhlášené turnaje bez respektování ostatních již dříve vyhlášených turnajů vnesla do snookeru roztříštění účasti. Vrcholem všeho byla účast Honzy Chvátala, člena výboru na turnaji v Arénii, místo účasti na turnaji Challenger přádaného snooker sekcí. Přímo ukázkové pohrdání programu turnajů snooker sekce členem výboru prošlo Honzovi bez problémů. 
Přesto však pozitivem loňského roku je asi nejvyšší účast hráčů na soutěžích za posledních pět let.
A co letos? Je 30.11.2020 a nemáme žádný plán na rok 2021. Výbor mlčí. Přípravná skupina žádné výsledky nepřinesla a tak je ticho. Někteří to omlouvají Covidem. To je nesmysl. Soutěžní systém se mohl dát dohromady. Teď na to byl právě čas. Stejně tak kalendář. Máme zatím ještě stále tři herny, které jsou schopny základní turnaje kalendáře zajistit. Napajedla a Kolbenka díky podpoře ČMBS má i morální povinnost je zajistit. Do Třebíče je totéž na cestě, takže tři herny jsou nachystány. Bohužel není na co. Termíny třebíčských turnajů Snooker klubu Třebíč už najdete na celý rok na stránkách PROSNOOKER.CZ. To je bohužel jediné jasné v celé snooker sekci na rok 2021.

A co teď s tím?
Vedení snooker sekce je vedeno nesystémově, troufám si říci i nesystémem z doby před třiceti lety. Stejné je to i logicky z hlediska soutěží. Je zapotřebí dát dohromady systém povinností vedení sekce. Systém, který bude určovat data do kdy je zapotřebí provést změny aby mohly být realizovány, povinnost vytvoření kalendáře, prostě dát dohromady systém s pevným řádem. Jednotlivé funkce musí být obsazeny členy výboru.

Pokud se toto podaří, bude pak jasné že například kalendář na další rok musí být do 1.12. a je po problémech.

30.11.2020 Ondračka Luděk


Výbor snooker sekce - zásadní chyby:

Od začátku mně nesedělo uspořádání a funkčnost výboru. V tu dobu jsem nikoho neznal, dnes po letech už vím kdo je kdo, nevidím však co vlastně kdo dělá. V současném výboru není známé zaměření jednotlivých členů. Těžko tím pádem řešit co vlastně dělají. Sice se ví že Tomáš je prezident sekce, nemáme žádnou konkretizaci jeho funkce. Honza Chvátal se hlásí k rozhodčím, tady už si můžeme trochu udělat názor. A to je vše. Momentálně nevím jaká činnost je za Davidem nebo Jardou Horním. Se všema čtyřma jsem mluvil a nic moc jsem se nedozvěděl. Trochu jsme se neshodli s Honzou, to však k tomu patří. Dobře, řekl jsem si že to zkusím od začátku. Protože se nemohu dostat k žádným zápisům z výboru díky nefunkčním stránkám začnu fakty, které si teď mohu ověřit. Začnu tím, co říkají stanovy o výboru sekce.

Výkonný výbor sekce (VVS) zajišťuje správu a řízení sekce. Podléhá rozhodnutím VH ČMBS, VV ČMBS. Kontrolní činností je pak pověřena KRK ČMBS.

VHS je volen VVS minimálně tříčlenný:

a) musí být zvolen prezident sekce s hlasem rozhodujícím /kandidát na člena VV svazu/

b) musí být zvolen víceprezident s hlasem rozhodujícím /kandidát na člena VV svazu/

c) členem VVS bez volby v sekci je GS ČMBS s hlasem rozhodujícím /člen VV svazu/

d) člen nebo členové s hlasem rozhodujícím dle požadavku VHS

Tady bych se zastavil. Stanovy samozřejmě neřeší bližší rozdělení začlenění. To je již na vývoji sekce. Upozorňuji však na volby. Co si pamatuji, tak poslední volby vyhrál Tomáš Kejla nad Chrenem. Stal se tak prezidentem. Volen však nebyl víceprezident dle bodu B!

Jak je to možné. Kde je dozor ČMBS. Čtyři roky není výbor kompletní. Je to celé tedy špatně?

Já si myslím že ano. Núplný výbor = nefunkční výbor. Jakým způsobem byly odsouhlaseny finance, změny v herních systémech a další? Hlavní část příjmů sekce jde ze státního rozpočtu. Uvidíme všichni až se dostaneme na stránky. Jsem sám zvědav jak tedy výbor fungoval. Poslední zápis co mám k dispozici je sepsán Tomášem. Je z letošní valné hromady. Dostaly ho pravděpodobně všechny kluby. Bohužel v něm nic není. Ani kdo se zúčastnil, ani co se řešilo, dokonce ani slovo o tom že vznikla nějaká přípravná skupina pro volební valnou hromadu. Takže v takovém stavu je dnešní výbor...

25.11.2020 Luděk Ondračka


Snooker kluby

Mluvíme o nich, málo kdo ví kolik jich vlastně existuje.

Z podkladů od pana Nejedla mám tento seznam:

ARENIA SNOOKER ACADEMY z.s. 

BC Harlequin Praha 

Billiard Club Balabuška, z.s. 

Billiard Club Havířov, z.s. 

Billiardový klub Bio-Systém Plzeň z.s. 

ROYAL SNOOKER z.s. 

SC Rozmarýn Brno, z.s. 

SK Billard Centrum Praha 

SK Delta Billiard Brno 

SMÍCHOFF Billiard Club Praha, z.s. 

SNOOKER CLUB HVOZDNÁ, z.s. 

Snooker club Studénka, o.s. 

SNOOKER KLUB Třebíč z.s. 

Sportovní klub SHARPGUNNERS, z.s. 

THE CZECH SNOOKER CLUB MPC Pardubice

Tedy patnáct klubů. Někteří nemají uhrazenu slavnou 1000Kč. Podle vyjádření funkcionářů tudíž nemají práva v snooker sekci. Podle vyjádření znalců práva to tak není. Takže si vyberte.

Můžeme tím pádem polemizovat o tom zda-li bylo správné je nepozvat na valnou hromadu.

O čem však polemizovat nemusíme je nezájem převážné většiny o dění v snooker sekci. Sám jsem několikrát odeslal všem e-maily s informacemi a s žádostí o odpověď. Bohužel mně přichází odpovědi od šesti klubů a to z části jen pro to že jsem jim ještě zavolal. Můj poslední dotaz byl, jakou mají představu o využívání peněz v sekci v rámci roku. Jedná se zhruba o 300 tisíc korun.

Jeden oddíl dokonce odpověděl že nemá zájem o žádné dotace ze strany ČMBS. Jiný oddíl napsal že mám navrhnout a oni to pak posoudí. Většina však podporuje formy podpory výchovy mládeže, nejsou úplně proti přidělování finančních odměn v turnajích a jejich dělení mezi hráče a oddíl. Já sám navrhuji i formu odměn za počet nových hráčů. Rozběhla se materiální pomoc hlavním hernám. Doufejme že v případě Napajedel díky současné situaci neskončí někde ve ztracenu. V podstatě je vše možné. Pokud začnou oddíly trochu komunikovat.

24.11.2020 Luděk Ondračka


Systém

Vše co činíme má mít nějaký smysl a proto se vytváří systém. Měl by mít logiku opřenou o zkušenosti a pravidla vztahující se k určité činnosti. Bohužel ve snookeru cz nic z toho není. Příkladem jsou stále nefungující stránky. Žebříčky, tak to je na samostatnou kapitolu. Turnaje a kalendář turnajů. Rozhodčí. To vše a hromada dalších věcí je ve stavu nula. Snažím se komunikovat s kluby, alespoň s těmi které mají zájem. Kdybych na těchto stránkách měl napsat všechny jejich připomínky a podněty, tak si budu muset dokoupit další místo na disku.

Nevím jak dlouho existuje snooker sekce. Věděl bych to kdyby fungovaly stránky. Ať je to jakkoliv dlouho, výsledky jsou špatné. Tomáš Kejla mně několikrát vysvětloval že nelpí na funkci prezidenta sekce bohužel však nevidí dostatečně kvalitního nástupce aby mu mohl vše předat. Nesouhlasím s ním. Pocit že vše rozhoduje prezident sekce a jen jeho schopnosti jsou ty určující je špatný. Důkazem je právě současný stav českého snookeru. Už se opakuji, ale jen výbor řádně zvolený na valné hromadě, složený z lidí kteří mají o tuto činnost zájem v součinnosti s kluby přinese možnost rozvoje českého snookeru.

19.11.2020


Proč to všechno?

Když jsem před lety začal s dvěma snookerovými stoly, byli jsme jediní v kraji. Dlouho nebyl o snooker zájem i když jsem několikrát zkoušel se napojit na ČMBS. Jeinou odezvou byl telefonát  od člena výboru (bohužel už nevím jak se jmenoval), který měl velký zájem o zakoupení digitálních ukazatelů. Myslel si že je k ničemu nepotřebujem. To už je hodně dávno. Po několika letech přišla spolupráce s jiným hráčem snookeru z Třebíče, výsledek spolupráce většina z vás zná. Pro mne to byla obrovská zkušenost. Jen jsem koukal jaké zákulisní machinace se vymýšlejí. Jak se někteří mezi sebou nesnášejí, kritizují až nesmyslné věci. Řeší kvalitu vybavení a nevím co všechno,

Mezitím proběhla volba nového vedení sekce. Rozjely se turnaje, naše herna jen tak tak utekla z kolapsu po útěku Arenie. Vznikl nový klub, nová herna, dokonce jsme jako hráči mohli i hrát za nový klub. V Praze došlo k neshodě Tomáš Kejly s Kolbenkou. Najednou zůstali dvě herny. Přišel soutěžní rok 2019-2020. Veškeré dění v hernách padlo na mne a na Jeana v Napajedlích. Celý systém se přes obrovské zmatky v kalendáři a herních systémech dostal až ke Covidu. A také k valné hromadě 21.6.2020 na Strahově. Na valné hromadě kde někteří nemohli přijet protože z různých důvodů neměli uhrazen již slavný 1000Kč poplatek. Na valné hromadě kde byl jeden jediný zástupce výboru a to byl Tomáš Kejla. Ten jediný, který podle mne odvádí alespoň nějakou práci. K jejímu hodnocení se dostanu jindy, kde však byli ti ostatní? Požadoval jsem již na této valné hromadě odstoupení výboru. Se všemi jsem o tom mluvil. Dva členové s tím celkem rádi souhlasili. Nečekal jsem že na valné hromadě nebudou. Tady jsem pochopil jak nefunguje výbor snookerové sekce. Myslel jsem si že dohoda v rámci lidí kteří na valné hromadě byli je hlavně zaměřena na zvolení nového výboru a Tomáš k tomu chtěl rovnou rozpracovat nový systém soutěží, komunikace, financí... Realita byla jiná. Je celkem jedno kdo z nás to pochopil jinak. Situace se nakonec vyvinula tak že se skupina rozpadla. Je to mrtvé. Jen to podporuje mé tvrzení o tom že je zapotřebí začít volební valnou hromadou.

18.11.20 


Kluby a členská základna

Pro fungování sportovního odvětví je důležité aby fungovaly základní pravidla. Informace musí proudit na obě strany. Od výboru ke klubům a k členské základně a naopak. To ve snookeru není.