Kulečníkový svět

Co vlastně potřebujeme k hraní kulečníku?

Kulečníkový stůl, koule, tágo a chuť do hry. A taky partnera, ve dvou se to lépe táhne.

Nejdříve si něco řekneme o kulečníkových stolech. Jsou různé velikosti, většinou potkáte velikost 7 - 9. Správné stoly mají dřevěnou kostru, desku z břidlice až 4 cm tlustou a ta je potažená plátnem. Poolové stoly, tedy stoly s dírami, koulemi rozdělenými na celobarevné a půlené jsou potaženy plátnem, připomínajícím riflovinu. Je velmi odolné, přesto v hernách kde se o stoly nestarají a plátno je polité a špinavé, může se lehce roztrhnout. Cena plátna se pohybuje dle velikosti stolu v průměru 4 - 5 000,-. Stoly na snooker (velikost 12), jsou potaženy plátnem, které je elastické, s vysokým obsahem vlny. Při potahování snookeru se tak plátno utahuje velikou silou. Tím získává stůl pro snooker jiné vlastnosti než pro pool. Plátno se na stoly nelepí. Je upevněno na bocích, takže hráči nemohou přichycení vidět. Stejně tak se potahují mantinely. Cena snooker plátna je v rozmezí 8 - 25 000,-. Samotné stoly pak stojí od 50 000,- až přes 1 000 000,-. Stoly na snooker jsou největší a váží 1 600 Kg. Samotné mantinely, jsou z směsi gumy a kaučuku. Lepí se na boky kostry mantinelu. Tím jsou citlivé na utržení, když hráči sedají na boky stolu. Je důležité udržovat plátno i mantinely v čistotě. Nestyďte se si před hrou umýt ruce.

Koule. Jsou různé kvality a s tím související i ceny. Rozdíly jsou v kulatosti, váze. Standardně se v hernách hraje s koulemi obyčejnými, kde sada na snooker stojí od 2 000,-. Koule soutěžní, kde je garantován rozdíl váhy + - 1g, pak stojí minimálně 5 600,-. I koule se udržují v čistotě. Leští se ve speciálních rotačních čističkách. Ručně to moc nefunguje.

Tága. Tím není myšlen taxík, nýbrž ten kousek nářadí ze dřeva, kterým se kulečník hraje. I zde došlo historiky k obrovskému technickému pokroku. Tága která si půjčíte v hernách patří k nejlevnějším a materiálově nejhorším. Cenově se pohybují na 300 Kč. Tága pro sportovní hráče stojí i několik desítek tisíc a vyrábí se na zakázku z různých ušlechtilých dřevin. Není žádnou vyjímkou, že dodací lhůty u špičkových firem jsou do ČR i dva roky!

Hrát pool může každý, snooker jen ti co chtějí hrát kulečník

Karambol, pool, snooker, to vše je kulečník.


Čím začít?

Postoj, soustředění, tempo strku.

To celé je obrovský komplex věcí. Dosáhnout 100% dokáží jen ti nejlepší hráči. V České republice jich moc nenajdeme. V rámci mezinárodních úspěchů je jich více v méně uznáváném karambolu, několik v hráčsky nejrozšířenějším poolu a pár jednotlivců v celé historii českého snookeru, tedy světově nejuznávanějším kulečníkovém sportu. Snookeru se věnujeme na těchto stránkách, základy techniky však jsou stejné pro všechny kulečníkové sporty. O výkonnostní úrovni českého snookeru svědčí i to, že hlavní meta snookeru, tedy uklizení celého stolu a zisk magických 147 bodů, je prozatím nedosažitelná.